
Mediacja może być prowadzona we wszystkich sprawach cywilnych, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody, tj. w sprawach, w których wynik postępowania jest zależny od woli stron. Mediacje cywilne stanowią odpowiedni krok, gdy strony sporu cywilnego, takiego jak spory kontraktowe, czy też konflikty dotyczące praw własności, poszukują sposobu na szybkie i efektywne rozwiązanie problemu bez konieczności angażowania się w długotrwałe i często kosztowne postępowanie sądowe. Mediacja cywilna oferowana przez doświadczonych prawników umożliwia stronom osiągnięcie porozumienia w atmosferze wzajemnego szacunku, zachowując przy tym pełną kontrolę nad procesem i jego wynikiem.
Mediacja jest szczególnie wartościowym sposobem rozwiązania sporu w sytuacjach, gdzie strony zainteresowane są zachowaniem dobrych relacji także po zakończeniu sporu, np. w przypadku współpracy biznesowej czy sąsiedzkich relacji. Mediacja cywilna to także doskonały wybór dla osób ceniących sobie prywatność i dyskrecję, ponieważ cały proces odbywa się poza sądem, a ustalenia są poufne.
Kiedy można i warto podjąć mediacje cywilnę?
Podjęcie mediacji cywilnej jest więc zalecane, gdy obie strony są otwarte na dialog i współpracę w celu znalezienia obopólnie korzystnego rozwiązania, minimalizując przy tym emocjonalne i finansowe koszty sporu. Możemy podjąć mediację w sporach m.in. o:
- zapłatę
- zniesienie współwłasności
- dział spadku
- podział majątku wspólnego
- nienależyte wykonanie umowy
- należności ze stosunku pracy
- konflikty sąsiedzkie
Sąd to ostateczność. Pomediujmy!